YU Yunicorn Specs
Key Specifications
- 5.5 inches Full HD Display (1080 x 1920 pixels, 401 ppi)
- Quad-core 1.8 GHz Cortex-A53 & quad-core 1.0 GHz Cortex-A53, Mediatek MT6755 Helio P10 Processor
- Android OS, v5.1 (Lollipop) Based AOS
- Internal storage 32 GB, 4 GB RAM
- Expandable storage with microSD card up to 128 GB (uses SIM 2 slot)
- 13 MP primary camera with Dual-LED Flash
- 5 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, 4G LTE, Dual SIM, GPS, Wi-Fi
- 4000 mAh Non-removable Battery
Lowest Price in India
General Info
| Phone | YU Yunicorn |
| Manufacturer |
|
| Announced | May 2016 |
| Status | Available - June 2016 |
| Price | Rs. 12,600 ($185.29) [Similarly Priced] |
| Colors | Silver, White, Gold |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 153.3 x 75.4 x 8.5 mm (6.04 x 2.97 x 0.33 in) |
| Weight | 172 g (6.07 oz) |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 TD-SCDMA |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor - Metal Unibody |
| In the Box | Handset, Transceiver, Charger, Hand-free, USB Cable, User Guide, Warranty Card, Sim Tray Gear |
Display
| Type | IPS LCD Capacitive Touchscreen, 2.5D Curved Glass |
| Colors | 16M colors |
| Size | 5.5 inches [Similar] |
| Resolution | Full HD, 1080 x 1920 pixels [Browse Similar] |
| Pixel Density | 401 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 71.98% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android OS, v5.1 (Lollipop) Based AOS |
| Processor | Quad-core 1.8 GHz Cortex-A53 & quad-core 1.0 GHz Cortex-A53, Mediatek MT6755 Helio P10 [Similar] |
| GPU | Mali-T860MP2 [Similar] |
| RAM | 4 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 32 GB |
| Ext. Memory | microSD, up to 128 GB (uses SIM 2 slot) |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat6 300/50 Mbps |
| Bluetooth | v4.1, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | microUSB v2.0, USB Host |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Browser | HTML5 |
User Memory
| Internal | 32 GB, 4 GB RAM |
| Expandable Storage | microSD, up to 128 GB (uses SIM 2 slot) |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Non-removable Battery |
| Capacity | 4000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)
Rs. 13,499
Rs. 13,673
Rs. 14,500