Xiaomi Redmi 10X 5G Specs
Key Specifications
- 6.57 inches (1080 x 2400 pixels, 401 ppi) Display
- Octa-core (4x2.6 GHz Cortex-A76 & 4x2.0 GHz Cortex-A55), MediaTek MT6875 Dimensity 820 5G (7 nm) Processor
- Android 10.0
- Internal storage 256 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 6 GB RAM or 64 GB, 6 GB RAM UFS 2.1
- Expandable storage with microSDXC (dedicated slot)
- 48 MP primary camera with LED flash
- 16 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, 4G LTE, 5G, Dual SIM, NFC, GPS, Wi-Fi, FM Radio
- 4520mAh Non-removable Li-Po Battery
Fast battery charging 22.5W
Reverse charging 9W
General Info
Display
| Type |
IPS LCD Capacitive Touchscreen 600 nits typ. brightness (advertised) HDR10+ |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.57 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Pixel Density | 401 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 83.55% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 10.0 |
| User Interface | MIUI 11 |
| Processor | Octa-core (4x2.6 GHz Cortex-A76 & 4x2.0 GHz Cortex-A55), MediaTek MT6875 Dimensity 820 5G (7 nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G57 MC5 [Similar] |
| RAM | 6 GB, 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 256 GB, 128 GB, 128 GB, 64 GB |
| Storage Type | UFS 2.1 |
| Ext. Memory | microSDXC (dedicated slot) |
Camera
| Rear Camera | 48 MP + 8 MP + 2 MP [Similar] |
| Flash | LED flash |
| Features |
48 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP, f/2.4, (depth) HDR, Panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30/60/120fps, 720p@960fps, gyro-EIS |
| Front Camera |
16 MP, f/2.3 (wide), 1/3.1", 1.0µm HDR 1080p@30fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 256 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 6 GB RAM or 64 GB, 6 GB RAM UFS 2.1 |
| Expandable Storage | microSDXC (dedicated slot) |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | FM radio, recording |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery charging 22.5W Reverse charging 9W |
| Capacity | 4520mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)