Xiaomi Poco X8 Pro Specs
Key Specifications
- 6.59 inches (1268 x 2756 pixels, 460 ppi) Display
- Octa-core (1x3.4 GHz Cortex-A725 & 3x3.2 GHz Cortex-A725 & 4x2.2 GHz Cortex-A725), Mediatek Dimensity 8500 Ultra (4 nm) Processor
- Android 16
- Internal storage 256 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 8 GB RAM UFS 4.1
- 50 MP primary camera with LED Flash
- 20 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, 5G, Wi-Fi
- 6500 mAh Non-removable Li-ion Battery
Fast Battery Charging 100W wired, 100W PPS, PD3.0, 100% in 48 min
27W reverse wired25W wired
Lowest Price in India
General Info
| Phone | Xiaomi Poco X8 Pro |
| Manufacturer |
|
| Announced | March 2026 |
| Status | Available - March 2026 |
| Price | Rs. 32,999 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Black, White, Mint Green |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 157.5 x 75.2 x 8.4 mm (6.2 x 2.96 x 0.33 in) |
| Weight | 201.5 g (7.09.0.18 oz) |
| SIM Type | Nano-SIM + Nano-SIM |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 42, 48, 66, 71 |
| 5G Network | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 48, 66, 71, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) IP69K (market/region dependent) |
Display
| Type |
FHD+ AMOLED Screen, 120Hz, 3840Hz PWM Dolby Vision, HDR10+, 2000 Nits (HBM), 3500 Nits (peak) Corning Gorilla Glass 7i |
| Colors | 68B colors |
| Size | 6.59 inches [Similar] |
| Resolution | 1268 x 2756 pixels |
| Pixel Density | 460 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 89.96% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 16 |
| User Interface | HyperOS 3 |
| Processor | Octa-core (1x3.4 GHz Cortex-A725 & 3x3.2 GHz Cortex-A725 & 4x2.2 GHz Cortex-A725), Mediatek Dimensity 8500 Ultra (4 nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G720 MC8 [Similar] |
| RAM | 12 GB, 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 256 GB, 256 GB |
| Storage Type | UFS 4.1 |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 50 MP + 8 MP [Similar] |
| Flash | LED Flash |
| Features |
50 MP, f/1.5, 26mm (wide), 1/1.95", 0.8µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 15mm (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm HDR, Panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240/960fps, gyro-EIS, HDR10+ |
| Front Camera |
20 MP, f/2.2, (wide), 1/4" 1080p@30/60fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5, Auracast, ASHA |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5), GLONASS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 256 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 8 GB RAM UFS 4.1 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✗ |
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-ion Battery Fast Battery Charging 100W wired, 100W PPS, PD3.0, 100% in 48 min 27W reverse wired25W wired |
| Capacity | 6500 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)
Rs. 32,999