vivo V21e Specs
Key Specifications
- 6.44 inches (1080 x 2400 pixels, 409 ppi) Display
- Octa-core (2x2.3 GHz Kryo 465 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 465 Silver), Qualcomm SM7125 Snapdragon 720G (8 nm) Processor
- Android 11
- Internal storage 128 GB, 8 GB RAM
- Expandable storage with microSDXC (dedicated slot)
- 64 MP primary camera with LED Flash
- 44 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, Dual SIM, GPS, Wi-Fi, FM Radio
- 4000 mAh Non-removable Li-Po Battery
Fast battery charging 33W, 66% in 30 min (advertised)
General Info
Display
| Type |
FHD+ AMOLED Screen HDR10 430 nits (typ) |
| Colors | 16M Colour |
| Size | 6.44 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Pixel Density | 409 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 83.35% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 11 |
| User Interface | Funtouch 11.1 |
| Processor | Octa-core (2x2.3 GHz Kryo 465 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 465 Silver), Qualcomm SM7125 Snapdragon 720G (8 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 618 [Similar] |
| RAM | 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 128 GB |
| Ext. Memory | microSDXC (dedicated slot) |
Camera
| Rear Camera | 64 MP + 8 MP + 2 MP [Similar] |
| Flash | LED Flash |
| Features |
64 MP, f/1.9, 26mm (wide), 1/1.72", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 120˚, 16mm (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm, AF 2 MP, f/2.4, (macro) HDR, Panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Front Camera |
44 MP, f/2.0, (wide), AF HDR 4K@30fps, 1080p@30fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 128 GB, 8 GB RAM |
| Expandable Storage | microSDXC (dedicated slot) |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | FM radio |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery charging 33W, 66% in 30 min (advertised) |
| Capacity | 4000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)