Sony Xperia XA Specs
Key Specifications
- 5.0 inches HD Display (720 x 1280 pixels, 294 ppi)
- 1.8GHz, Octa-core, Mediatek MT6755 Helio P10 Processor
- Android OS, v6.0.1 (Marshmallow)
- Internal storage 16 GB, 2 GB RAM
- Expandable storage with microSD card up to 2 TB (dedicated slot)
- 13 MP primary camera with LED flash
- 8 MP front facing camera
- 3G, 4G LTE, Dual SIM, GPS, Bluetooth, FM Radio
- 2300 mAh Li-Ion Battery
Lowest Price in India
General Info
| Phone | Sony Xperia XA |
| Manufacturer |
|
| Announced | February 2016 |
| Status | Available - June 2016 |
| Price | Rs. 15,700 ($242.63) [Similarly Priced] |
| Colors | White, Graphite Black, Lime Gold, Rose Gold |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 143.6 x 66.8 x 7.9 mm (5.65 x 2.63 x 0.31 in) |
| Weight | 137.4 g (4.83.0.14 oz) |
| SIM Type | Dual-SIM |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (optional) |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| Messaging |
Display
| Type | IPS LCD Capacitive Touchscreen, Mobile BRAVIA engine 2, Curved Display |
| Colors | 16M colors |
| Size | 5.0 inches [Similar] |
| Resolution | HD, 720 x 1280 pixels [Browse Similar] |
| Pixel Density | 294 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 71.71% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android OS, v6.0.1 (Marshmallow) |
| Processor | 1.8GHz, Octa-core, Mediatek MT6755 Helio P10 [Similar] |
| GPU | Mali-T860 [Similar] |
| RAM | 2 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 16 GB |
| Ext. Memory | microSD, up to 2 TB (dedicated slot) |
Camera
Connectivity
| GPRS | Up to 107 kbps |
| EDGE | Up to 296 kbps |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Bluetooth | Yes |
| WI-FI | Yes |
| USB | microUSB v2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Browser | HTML5 |
User Memory
| Internal | 16 GB, 2 GB RAM |
| Expandable Storage | microSD, up to 2 TB (dedicated slot) |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | FM radio with RDS |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Li-Ion Battery |
| Capacity | 2300 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | Up to 48 hours |
.jpg)
Rs. 15,590
Rs. 15,469