Motorola Moto E4 Specs
Key Specifications
- 5.0 inches HD Display (720 x 1280 pixels, 294 ppi)
- Quad-core 1.4 GHz, Qualcomm MSM8917 Snapdragon 425 Processor
- Android OS, v7.1 (Nougat)
- Internal storage 16 GB, 2 GB RAM
- Expandable storage with microSD card up to 128 GB
- 8 MP primary camera with LED Flash
- 5 MP front facing camera
- 3G, 4G LTE, GPS, Bluetooth, Wi-Fi, FM Radio
- 2800 mAh Removable Li-Ion Battery
General Info
| Phone | Motorola Moto E4 |
| Manufacturer |
|
| Announced | June 2017 |
| Status | Coming Soon |
| Price | Rs. 8,400 ($129.99) [Similarly Priced] |
| Colors | Licorice Black, Fine Gold |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 144.5 x 72 x 9.3 mm (5.69 x 2.83 x 0.37 in) |
| Weight | 150 g (5.29 oz) |
| SIM Type | Dual-SIM |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 - CDMA version |
| 3G Network |
HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO - CDMA version |
| 4G Network | LTE |
| Messaging | |
| Build Features |
- Water resistant Nano Coating - Fast Charging |
| Notification LED | No |
Display
| Type | IPS LCD Capacitive Touchscreen, 2.5D Full Lamination Glass |
| Colors | 16M colors |
| Size | 5.0 inches [Similar] |
| Resolution | HD, 720 x 1280 pixels [Browse Similar] |
| Pixel Density | 294 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 66.12% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android OS, v7.1 (Nougat) |
| Processor | Quad-core 1.4 GHz, Qualcomm MSM8917 Snapdragon 425 [Similar] |
| GPU | Adreno 308 [Similar] |
| RAM | 2 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 16 GB |
| Ext. Memory | microSD, up to 128 GB |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSDPA, 21 Mbps; HSUPA, 5.76 Mbps, VoLTE |
| Bluetooth | Yes, v4.0 with A2DP |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi hotspot |
| USB | microUSB v2.0, USB OTG |
| GPS | Yes, with A-GPS and GLONASS |
| Browser | HTML5 |
User Memory
| Internal | 16 GB, 2 GB RAM |
| Expandable Storage | microSD, up to 128 GB |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | FM Radio |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Light Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Removable Li-Ion Battery |
| Capacity | 2800 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)