Asus ROG Phone 3 Strix Specs
Key Specifications
- 6.59 inches (1080 x 2340 pixels, 391 ppi) Display
- Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.8 GHz Kryo 585), Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 (7 nm+) Processor
- Android 10, ROG UI
- Internal storage 256 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 12 GB RAM or 128GB 8GB RAM
- 64 MP primary camera with LED Flash
- 24 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, 5G, Dual SIM, NFC, GPS, Wi-Fi
- 6000 mAh Non-removable Li-Po Battery
Fast charging 30W
Quick Charge 4.0
Reverse charging 10W
General Info
Display
| Type |
AMOLED Capacitive Touchscreen Corning Gorilla Glass 6 HDR10+ 144Hz refresh rate 650 nits max. brightness (advertised) |
| Colors | 1B colors |
| Size | 6.59 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels |
| Pixel Density | 391 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 79.96% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 10, ROG UI |
| Processor | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.8 GHz Kryo 585), Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 (7 nm+) [Similar] |
| GPU | Adreno 650 [Similar] |
| RAM | 12 GB, 8 GB, 8GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 256 GB, 128 GB, 128GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 64 MP + 13 MP + 5 MP [Similar] |
| Flash | LED Flash |
| Features |
64 MP, f/1.8, (wide), 1/1.72", 0.8µm, PDAF 13 MP, f/2.4, 125˚, 11mm (ultrawide)) 5 MP, f/2.0, (macro) HDR, Panorama |
| Video | 8K@30fps, 4K@30/60/120fps, 1080p@30/60/240fps, 720p@480fps; gyro-EIS |
| Front Camera |
24 MP, f/2.0, 27mm (wide), 0.9µm Panorama, HDR, [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (6CA) Cat18 1200/150 Mbps, 5G 4.0 Gbps DL |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | Two (side 3.1, bottom 2.0) Type-C 1.0 reversible connector; accessory connector |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, GNSS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 256 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 12 GB RAM or 128GB 8GB RAM |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✗ |
| Radio | Unspecified |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast charging 30W Quick Charge 4.0 Reverse charging 10W |
| Capacity | 6000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)