Oppo Reno14 Specs
Key Specifications
- 6.59 inches (1256 x 2760 pixels, 460 ppi) Display
- Octa-core (1x3.35 GHz Cortex-A715 & 3x3.20 GHz Cortex-A715 & 4x2.20 GHz Cortex-A510), Mediatek Dimensity 8350 (4 nm) Processor
- Android 15
- Internal storage 512 GB, 16 GB RAM or 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 16 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM UFS 3.1
- 50 MP primary camera with LED Flash
- 50 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, 5G, Wi-Fi
- 6000 mAh Non-removable Li-ion Battery
Fast Battery Charging 80W wired, 13.5W PD, 33W PPS
Reverse wired
Lowest Price in India
General Info
| Phone | Oppo Reno14 |
| Manufacturer |
|
| Announced | May 2025 |
| Status | Coming Soon - May 2025 |
| Price | Rs. 37,999 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Black, White, Green |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 157.9 x 74.7 x 7.3 mm (6.22 x 2.94 x 0.29 in) |
| Weight | 187 g (6.6 oz) |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 |
| 3G Network |
HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - International HSDPA 850 / 900 / 2100 - China |
| 4G Network | 1, 3, 5, 8, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 - China |
| 5G Network | 1, 5, 8, 28, 41, 48, 77, 78, 79 SA/NSA - China |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 2m for 30 min) |
Display
| Type |
FHD+ AMOLED Screen 120Hz, HDR10+, 1200 Nits (peak) Crystal Shield Glass |
| Colors | 1B colors |
| Size | 6.59 inches [Similar] |
| Resolution | 1256 x 2760 pixels |
| Pixel Density | 460 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 89.61% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 15 |
| User Interface | ColorOS 15 |
| Processor | Octa-core (1x3.35 GHz Cortex-A715 & 3x3.20 GHz Cortex-A715 & 4x2.20 GHz Cortex-A510), Mediatek Dimensity 8350 (4 nm) [Similar] |
| GPU | Mali G615-MC6 [Similar] |
| RAM | 12 GB, 16 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 512 GB, 512 GB, 256 GB, 256 GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 50 MP + 50 MP + 8 MP [Similar] |
| Flash | LED Flash |
| Features |
50 MP, f/1.8, 26mm (wide), PDAF, OIS 50 MP, f/2.8, 80mm (telephoto), PDAF, OIS, 3.5x optical zoom 8 MP, f/2.2, 15mm, 116˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm, AF HDR, Panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS, HDR |
| Front Camera |
50 MP, f/2.0, 21mm (wide), AF Panorama, HDR 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS, HDR [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5 |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 512 GB, 16 GB RAM or 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 16 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM UFS 3.1 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✗ |
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-ion Battery Fast Battery Charging 80W wired, 13.5W PD, 33W PPS Reverse wired |
| Capacity | 6000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)
Rs. 37,999