XOLO Black Specs
Key Specifications
- 5.5 inches Full HD Display (1080 x 1920 pixels, 401 ppi)
- Quad-core 1.7 GHz Cortex-A53 & quad-core 1.0 GHz Cortex-A53, Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615 Processor
- Android OS, v5.0 (Lollipop)
- Internal storage 16 GB, 2 GB RAM
- Expandable storage with microSD card up to 32 GB (uses SIM 2 slot)
- 13 MP primary camera with LED flash
- 5 MP front facing camera
- 3G, 4G LTE, Dual SIM, GPS, Wi-Fi, FM Radio
- 3200 mAh Li-Po Battery
General Info
| Phone | XOLO Black |
| Manufacturer |
|
| Announced | July 2015 |
| Status | Available - July 2015 |
| Price | Rs. 8,999 ($132.34) [Similarly Priced] |
| Colors | Black |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 7.3 mm thickness (0.29 in thickness) |
| Weight | - |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| Messaging |
Display
| Type | IPS LCD Capacitive Touchscreen, Corning Gorilla Glass 3, OGS |
| Colors | 16M colors |
| Size | 5.5 inches [Similar] |
| Resolution | Full HD, 1080 x 1920 pixels [Browse Similar] |
| Pixel Density | 401 ppi |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android OS, v5.0 (Lollipop) |
| Processor | Quad-core 1.7 GHz Cortex-A53 & quad-core 1.0 GHz Cortex-A53, Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615 [Similar] |
| GPU | Adreno 405 [Similar] |
| RAM | 2 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 16 GB |
| Ext. Memory | microSD, up to 32 GB (uses SIM 2 slot) |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE |
| Bluetooth | v4.0, A2DP |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| USB | microUSB v2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Browser | HTML5 |
User Memory
| Internal | 16 GB, 2 GB RAM |
| Expandable Storage | microSD, up to 32 GB (uses SIM 2 slot) |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | FM radio |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Li-Po Battery |
| Capacity | 3200 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)