XOLO Q1010i Specs
Key Specifications
- 5 inches HD Display (720 x 1280 pixels, 294 ppi)
- Quad-core 1.3 GHz, Mediatek MT6582 Processor
- Android OS, v4.2.2 (Jelly Bean)
- Internal storage 8 GB ROM, 1 GB RAM
- Expandable storage with microSD card up to 32 GB
- 8 MP primary camera with LED flash
- 2 MP front facing camera
- 3G, Dual SIM, GPS, Bluetooth, Wi-Fi, FM Radio
- 2250 mAh Li-Po Battery
General Info
Display
| Type | IPS LCD Capacitive Touchscreen, OGS |
| Colors | 16M colors |
| Size | 5 inches [Similar] |
| Resolution | HD, 720 x 1280 pixels [Browse Similar] |
| Pixel Density | 294 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 66.35% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android OS, v4.2.2 (Jelly Bean) |
| Processor | Quad-core 1.3 GHz, Mediatek MT6582 [Similar] |
| GPU | Mali-400MP2 [Similar] |
| RAM | 1 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 8 GB |
| Ext. Memory | microSD, up to 32 GB |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | HSDPA, 21 Mbps; HSUPA, 5.76 Mbps |
| Bluetooth | Yes, v4.0 with A2DP |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi hotspot |
| USB | Yes, microUSB v2.0, USB On-the-go |
| GPS | Yes, with A-GPS support |
| Browser | HTML5 |
User Memory
| Internal | 8 GB ROM, 1 GB RAM |
| Expandable Storage | microSD, up to 32 GB |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | FM Radio with Recording |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Li-Po Battery |
| Capacity | 2250 mAh |
| Stand by |
Up to 732 hours (2G) Up to 685 hours (3G) |
| Talk Time |
Up to 19 hours (2G) Up to 9 hours 42 mins (3G) |
.jpg)