Xiaomi Redmi Note 9 Pro (Global Version) Specs
Key Specifications
- 6.67 inches (1080 x 2400 pixels, 395 ppi) Display
- Octa-core (2x2.3 GHz Kryo 465 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 465 Silver), Qualcomm SM7125 Snapdragon 720G (8 nm) Processor
- Android 10
- Internal storage 128 GB, 6 GB RAM or 64 GB, 4 GB RAM (UFS 2.1)
- Expandable storage with microSDXC (dedicated slot)
- 64 MP primary camera with LED flash
- 16 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, Dual SIM, NFC, GPS, Wi-Fi
- 5020 mAh Non-removable Li-Po Battery
Fast battery charging 30W
General Info
Display
| Type | IPS LCD Capacitive Touchscreen, Corning Gorilla Glass 5 |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.67 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Pixel Density | 395 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 84.28% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 10 |
| User Interface | MIUI 11 |
| Processor | Octa-core (2x2.3 GHz Kryo 465 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 465 Silver), Qualcomm SM7125 Snapdragon 720G (8 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 618 [Similar] |
| RAM | 4 GB, 6 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 128 GB, 64 GB |
| Storage Type | UFS 2.1) |
| Ext. Memory | microSDXC (dedicated slot) |
Camera
| Rear Camera | 64 MP + 8 MP + 5 MP + 2 MP [Similar] |
| Flash | LED flash |
| Features |
64 MP, f/1.9, 26mm (wide), 1/1.72", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 119° (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 5 MP, f/2.4, (macro), 1/5.0", 1.12µm, AF 2 MP, f/2.4, (depth) HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30/60/120fps, 720p@960fps |
| Front Camera |
16 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/3.1", 1.0µm HDR 1080p@30fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 128 GB, 6 GB RAM or 64 GB, 4 GB RAM (UFS 2.1) |
| Expandable Storage | microSDXC (dedicated slot) |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | - |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery charging 30W |
| Capacity | 5020 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)