Xiaomi Redmi Note 7 Specs
Key Specifications
- 6.3 inches (1080 x 2340, 409 ppi) Display
- Octa-core (4x2.2 GHz Kryo 260 & 4x1.8 GHz Kryo 260), Qualcomm SDM660 Snapdragon 660 (14 nm) Processor
- Android 9.0 (Pie)
- Internal storage 64 GB, 4/6 GB RAM or 32 GB, 3 GB RAM
- Expandable storage with microSD card up to 256 GB (uses SIM 2 slot)
- 48 MP primary camera with Dual-LED flash
- 13 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, 4G LTE, Dual SIM, GPS, Wi-Fi, FM Radio
- 4000 mAh Non-removable Li-Po Battery
Lowest Price in India
General Info
| Phone | Xiaomi Redmi Note 7 |
| Manufacturer |
|
| Announced | January 2019 |
| Status | Available - January 2019 |
| Price | Rs. 9,999 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Blue, Black, Twilight Gold |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 159.2 x 75.2 x 8.1 mm (6.27 x 2.96 x 0.32 in) |
| Weight | 186 g (6.56 oz) |
| SIM Type | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor |
Display
| Type | IPS LCD Capacitive Touchscreen, Corning Gorilla Glass 5 |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.3 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2340 |
| Pixel Density | 409 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 81.41% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| User Interface | MIUI 10 |
| Processor | Octa-core (4x2.2 GHz Kryo 260 & 4x1.8 GHz Kryo 260), Qualcomm SDM660 Snapdragon 660 (14 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 512 [Similar] |
| RAM | 3 GB, 6 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 64 GB, 32 GB |
| Ext. Memory | microSD, up to 256 GB (uses SIM 2 slot) |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat12 600/150 Mbps |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 64 GB, 4/6 GB RAM or 32 GB, 3 GB RAM |
| Expandable Storage | microSD, up to 256 GB (uses SIM 2 slot) |
| USB OTG | Yes |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | FM radio, recording |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Capacity | 4000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)
Rs. 9,999