Xiaomi Redmi Note 5A Prime Specs
Key Specifications
- 5.5 inches HD Display (720 x 1280 pixels, 267 ppi)
- 1.4 GHz Quad-core Cortex-A53, Qualcomm MSM8940 Snapdragon 435 Processor
- Android OS, v7.1.1 (Nougat)
- Internal storage 32 GB, 3 GB RAM
- Expandable storage with microSD card up to 128 GB
- 13 MP primary camera with LED Flash
- 16 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, 4G LTE, Dual SIM, GPS, Wi-Fi, FM Radio
- 3080 mAh Non-removable Li-Ion Battery
General Info
| Phone | Xiaomi Redmi Note 5A Prime |
| Manufacturer |
|
| Announced | October 2017 |
| Status | Available - October 2017 |
| Price | Rs. 10,500 ($160.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Gold, Silver, Gray |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 153 x 76.2 x 7.7 mm (6.02 x 3 x 0.3 in) |
| Weight | 153 g (5.4 oz) |
| SIM Type | Dual SIM |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 2100 |
| 4G Network | LTE |
| Messaging | |
| Build Features | - Fingerprint Sensor |
| Notification LED | Yes |
Display
| Type | IPS LCD Capacitive Touchscreen |
| Colors | 16M colors |
| Size | 5.5 inches [Similar] |
| Resolution | HD, 720 x 1280 pixels [Browse Similar] |
| Pixel Density | 267 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 71.54% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android OS, v7.1.1 (Nougat) |
| User Interface | MIUI 9 |
| Processor | 1.4 GHz Quad-core Cortex-A53, Qualcomm MSM8940 Snapdragon 435 [Similar] |
| GPU | Adreno 505 [Similar] |
| RAM | 3 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 32 GB |
| Ext. Memory | microSD, up to 128 GB |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps, VoLTE |
| Bluetooth | v4.2, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 b/g/n, WiFi Direct, hotspot |
| USB | microUSB v2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Browser | HTML5 |
User Memory
| Internal | 32 GB, 3 GB RAM |
| Expandable Storage | microSD, up to 128 GB |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | FM Radio |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Light Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| Infrared Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Non-removable Li-Ion Battery |
| Capacity | 3080 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)