Xiaomi Redmi K30 Ultra Specs
Key Specifications
- 6.67 inches (1080 x 2400 pixels, 395 ppi) Display
- Octa-core (4x2.6 GHz Cortex-A77 & 4x2.0 GHz Cortex-A55), Mediatek Dimensity 1000+ (7nm) Processor
- Android 10
- Internal storage 512 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 6 GB RAM (UFS3.0)
- 64 MP primary camera with Dual-LED dual-tone flash
- 20 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, 4G LTE, 5G, Dual SIM, NFC, GPS, Wi-Fi
- 4400 mAh Non-removable Li-Po Battery
Fast charging 33W, 100% in 58 min (advertised)
Quick Charge 4+
Power Delivery
General Info
Display
| Type |
FHD+ AMOLED Capacitive Touchscreen Corning Gorilla Glass 5 HDR10+ 120Hz refresh rate 500 nits typ. brightness (advertised) |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.67 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Pixel Density | 395 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 87.05% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 10 |
| User Interface | MIUI 11 |
| Processor | Octa-core (4x2.6 GHz Cortex-A77 & 4x2.0 GHz Cortex-A55), Mediatek Dimensity 1000+ (7nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G77 MC9 [Similar] |
| RAM | 6 GB, 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 512 GB, 128 GB, 128 GB |
| Storage Type | UFS3.0) |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 64 MP + 13 MP + 5 MP + 2 MP [Similar] |
| Flash | Dual-LED dual-tone flash |
| Features |
64 MP, f/1.9, 26mm (wide), 1/1.72", 0.8µm, PDAF 13 MP, f/2.4, 123˚ (ultrawide), 1.12µm 5 MP, f/2.2, 50mm (telephoto macro), AF 2 MP, f/2.4, (depth) HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
| Front Camera |
Motorized pop-up 20 MP, (wide) HDR 1080p@30fps, 720p@120fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A; 5G |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 512 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 6 GB RAM (UFS3.0) |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | Unspecified |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast charging 33W, 100% in 58 min (advertised) Quick Charge 4+ Power Delivery |
| Capacity | 4400 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)