vivo Y3s (2021) Specs
Key Specifications
- 6.51 inches (720 x 1600 pixels, 270 ppi) Display
- Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53), Mediatek MT6765 Helio P35 (12nm) Processor
- Android 11 (Go edition)
- Internal storage 32 GB, 2 GB RAM eMMC 5.1
- Expandable storage with microSDXC (dedicated slot)
- 13 MP primary camera with LED Flash
- 5 MP front facing camera
- 3G, Dual SIM, GPS, Wi-Fi, FM Radio
- 5000 mAh Non-removable Li-Po Battery
Battery Charging 10W
Reverse charging 5W
General Info
Display
| Type | HD+ IPS LCD Screen |
| Colors | 16M Colors |
| Size | 6.51 inches [Similar] |
| Resolution | 720 x 1600 pixels |
| Pixel Density | 270 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 81.28% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 11 (Go edition) |
| User Interface | Funtouch 11 |
| Processor | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53), Mediatek MT6765 Helio P35 (12nm) [Similar] |
| GPU | PowerVR GE8320 [Similar] |
| RAM | 2 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 32 GB |
| Storage Type | eMMC 5.1 |
| Ext. Memory | microSDXC (dedicated slot) |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 32 GB, 2 GB RAM eMMC 5.1 |
| Expandable Storage | microSDXC (dedicated slot) |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | FM radio |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Battery Charging 10W Reverse charging 5W |
| Capacity | 5000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)