vivo Y300 (China) Specs
Key Specifications
- 6.77 inches (1080 x 2392 pixels, 388 ppi) Display
- Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55), Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) Processor
- Android 15
- Internal storage 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM UFS 2.2
- 50 MP primary camera with Ring-LED Flash
- 8 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, 5G, Dual SIM, Wi-Fi
- 6500 mAh Non-removable Si/C Battery
Fast Battery Charging 44W wired
Reverse wired
General Info
Display
| Type |
FHD+ AMOLED Screen 120Hz, 1300 Nits (HBM), 1800 Nits (peak) Strengthened Glass Protections |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.77 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2392 pixels |
| Pixel Density | 388 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 88.81% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 15 |
| User Interface | OriginOS 5 |
| Processor | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55), Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G57 MC2 [Similar] |
| RAM | 12 GB, 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 512 GB, 256 GB, 256 GB, 128 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Ext. Memory | No |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM UFS 2.2 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✗ |
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Si/C Battery Fast Battery Charging 44W wired Reverse wired |
| Capacity | 6500 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)