vivo X7 Plus Specs
Key Specifications
- 5.7 inches Full HD Display (1080 x 1920 pixels, 386 ppi)
- Quad-core 1.8 GHz Cortex-A72 & quad-core 1.4 GHz Cortex-A53, Qualcomm MSM8976 Snapdragon 652 Processor
- Android OS, v5.1 (Lollipop) Based Funtouch OS 2.5.1
- Internal storage 64 GB, 4 GB RAM
- Expandable storage with microSD card up to 256 GB (uses SIM 2 slot)
- 16 MP primary camera with LED Flash
- 16 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, 4G LTE, Dual SIM, GPS
- 4000 mAh Non-removable Li-Ion Battery
General Info
Display
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen |
| Colors | 16M colors |
| Size | 5.7 inches [Similar] |
| Resolution | Full HD, 1080 x 1920 pixels [Browse Similar] |
| Pixel Density | 386 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 72.44% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android OS, v5.1 (Lollipop) Based Funtouch OS 2.5.1 |
| Processor | Quad-core 1.8 GHz Cortex-A72 & quad-core 1.4 GHz Cortex-A53, Qualcomm MSM8976 Snapdragon 652 [Similar] |
| GPU | Adreno 510 [Similar] |
| RAM | 4 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 64 GB |
| Ext. Memory | microSD, up to 256 GB (uses SIM 2 slot) |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE |
| Bluetooth | v4.0 |
| WI-FI | Yes |
| USB | microUSB v2.0, USB Host |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Browser | HTML5 |
User Memory
| Internal | 64 GB, 4 GB RAM |
| Expandable Storage | microSD, up to 256 GB (uses SIM 2 slot) |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Non-removable Li-Ion Battery |
| Capacity | 4000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)