vivo X60 Pro Specs
Key Specifications
- 6.56 inches (1080 x 2376 pixels, 398 ppi) Display
- Octa-core (1x3.2 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.80 GHz Kryo 585), Qualcomm SM8250-AC Snapdragon 870 5G (7 nm) Processor
- Android 11
- Internal storage 256 GB, 12 GB RAM UFS 3.1
- 48 MP primary camera with Dual-LED dual-tone flash
- 32 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, 5G, Dual SIM, NFC, GPS, Wi-Fi
- 4200 mAh Non-removable Li-Po Battery
Fast battery charging 33W, 62% in 30 min, 100% in 65 min (advertised)
Lowest Price in India
General Info
| Phone | vivo X60 Pro |
| Manufacturer |
|
| Announced | 2021, March 22 |
| Status | Coming soon. Exp. release 2021, March |
| Price | Rs. 49,990 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Midnight Black, Shimmer Blue |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 158.6 x 73.2 x 7.6 mm (6.24 x 2.88 x 0.3 in) |
| Weight | 179 g (6.31 oz) |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 26, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G Network | 1, 3, 7, 28, 40, 41, 78 SA/NSA |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) |
Display
| Type |
FHD+ AMOLED Display 120Hz Refresh Rate HDR10+ Corning Gorilla Glass 6 |
| Colors | 16M Colour |
| Size | 6.56 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2376 pixels |
| Pixel Density | 398 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 90.02% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 11 |
| User Interface | Funtouch 11.1 |
| Processor | Octa-core (1x3.2 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.80 GHz Kryo 585), Qualcomm SM8250-AC Snapdragon 870 5G (7 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 650 [Similar] |
| RAM | 12 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 256 GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 48 MP + 13 MP + 13 MP [Similar] |
| Flash | Dual-LED dual-tone flash |
| Features |
48 MP, f/1.5, 26mm (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF, gimbal stabilization 13 MP, f/2.5, 50mm (portrait), 1/2.8", 0.8µm, PDAF, 2x optical zoom 13 MP, f/2.2, 120˚, 16mm (ultrawide) Zeiss optics, HDR, panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Front Camera |
32 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/2.8", 0.8µm HDR 1080p@30fps [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | USB Type-C, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 256 GB, 12 GB RAM UFS 3.1 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✗ |
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery charging 33W, 62% in 30 min, 100% in 65 min (advertised) |
| Capacity | 4200 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)
Rs. 49,900