Vivo S5 Specs
Key Specifications
- 6.44 inches (1080 x 2400 pixels, 409 ppi) Display
- Octa-core (2x2.3 GHz Kryo 360 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 360 Silver), Snapdragon 712 (10nm) Processor
- Android 9.0 (Pie)
- Internal storage 256 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM
- Expandable storage with microSD card up to 256 GB
- 48 MP primary camera with LED Flash
- 32 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, 4G LTE, Dual SIM, GPS, Bluetooth, FM Radio
- 4100 mAh Non-removable Li-Po Battery
Fast battery charging 22.5W
General Info
Display
| Type | Full HD+ Super AMOLED Capacitive Touchscreen |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.44 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Pixel Density | 409 ppi |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| User Interface | Funtouch 9 |
| Processor | Octa-core (2x2.3 GHz Kryo 360 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 360 Silver), Snapdragon 712 (10nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 616 [Similar] |
| RAM | 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 256 GB, 128 GB |
| Ext. Memory | microSD, up to 256 GB |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat7 300/50 Mbps |
| Bluetooth | Yes |
| WI-FI | Yes |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 256 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM |
| Expandable Storage | microSD, up to 256 GB |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | FM radio |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery charging 22.5W |
| Capacity | 4100 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)