vivo S30 Specs
Key Specifications
- 6.67 inches (1260 x 2800 pixels, 460 ppi) Display
- Octa-core (1x2.8 GHz Cortex-720 & 4x2.4 GHz Cortex-720 & 3x1.8 GHz Cortex-520), Qualcomm SM7750-AB Snapdragon 7 Gen 4 (4 nm) Processor
- Android 15
- Internal storage 512 GB, 16 GB RAM or 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM UFS 2.2
- 50 MP primary camera with Ring-LED Flash
- 50 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, 5G, NFC, Wi-Fi
- 6500 mAh Non-removable Si/C Li-Ion Battery
Fast Battery Charging 90W wired, PD
Reverse wired
Bypass charging
General Info
Display
| Type |
FHD+ AMOLED Screen 120Hz, HDR, 1300 Nits (HBM), 5000 Nits (peak) Diamond Shield Glass |
| Colors | 1B colors |
| Size | 6.67 inches [Similar] |
| Resolution | 1260 x 2800 pixels |
| Pixel Density | 460 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 90.25% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 15 |
| User Interface | OriginOS 5 |
| Processor | Octa-core (1x2.8 GHz Cortex-720 & 4x2.4 GHz Cortex-720 & 3x1.8 GHz Cortex-520), Qualcomm SM7750-AB Snapdragon 7 Gen 4 (4 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 722 [Similar] |
| RAM | 12 GB, 16 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 512 GB, 512 GB, 256 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 50 MP + 50 MP + 8 MP [Similar] |
| Flash | Ring-LED Flash |
| Features |
50 MP, f/1.9, 23mm (wide), 1/1.56", PDAF, OIS 50 MP, f/2.7, 70mm (periscope telephoto), 1/1.95", PDAF, OIS, 3x optical zoom 8 MP, f/2.2, 106˚ (ultrawide) Panorama, HDR |
| Video | 4K, 1080p, gyro-EIS |
| Front Camera |
50 MP, f/2.0, 22mm (wide), AF HDR 4K, 1080p [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, aptX Lossless, LHDC 5 |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS (B1I+B1c) |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 512 GB, 16 GB RAM or 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM UFS 2.2 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✗ |
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Si/C Li-Ion Battery Fast Battery Charging 90W wired, PD Reverse wired Bypass charging |
| Capacity | 6500 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)