vivo S18 Specs
Key Specifications
- 6.78 inches (1260 x 2800 pixels, 453 ppi) Display
- Octa-core (1x2.63 GHz Cortex-A715 & 3x2.4 GHz Cortex-A715 & 4x1.8GHz Cortex-A510), Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3 (4 nm) Processor
- Android 14
- Internal storage 512 TB, 16 GB RAM or 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 8 GB RAM UFS 2.2
- 50 MP primary camera with Ring-LED Flash
- 50 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, 5G, Dual SIM, NFC, Wi-Fi
- 5000 mAh Non-removable Li-Po Battery
Fast battery Charging 80W wired, PD
Reverse wired
General Info
Display
| Type |
FHD+ AMOLED Screen 120Hz Refresh Rate 2800 Nits (peak) |
| Colors | 1B colors |
| Size | 6.78 inches [Similar] |
| Resolution | 1260 x 2800 pixels |
| Pixel Density | 453 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 89.84% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 14 |
| User Interface | OriginOS 4 |
| Processor | Octa-core (1x2.63 GHz Cortex-A715 & 3x2.4 GHz Cortex-A715 & 4x1.8GHz Cortex-A510), Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3 (4 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 720 [Similar] |
| RAM | 12 GB, 16 GB, 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 512 TB, 512 GB, 256 GB, 256 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Ext. Memory | No |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE-A, 5G |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS (B1I+B1c) |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 512 TB, 16 GB RAM or 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 8 GB RAM UFS 2.2 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✗ |
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery Charging 80W wired, PD Reverse wired |
| Capacity | 5000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)