vivo iQOO Z9x Specs
Key Specifications
- 6.72 inches (1080 x 2408 pixels, 393 ppi) Display
- Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A78 & 4x1.8 GHz Cortex-A55), Qualcomm SM6450 Snapdragon 6 Gen 1 (4 nm) Processor
- Android 14
- Internal storage 256 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM UFS 2.2
- Expandable storage with microSDXC
- 50 MP primary camera with LED Flash
- 8 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, 5G, Dual SIM, Wi-Fi
- 6000 mAh Non-removable Li-Po Battery
Fast battery Charging 44W wired
Reverse wired
General Info
| Phone | vivo iQOO Z9x |
| Manufacturer |
|
| Announced | April 2024 |
| Status | Coming Soon - April 2024 |
| Price | Rs. 12,999 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Black, White, Light Green |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 165.7 x 76 x 8 mm (6.52 x 2.99 x 0.31 in) |
| Weight | 199 g (7.02 oz) |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 3, 5, 8, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G Network | 1, 5, 8, 28, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (side-mounted) IP64, dust and water resistant |
Display
| Type |
FHD+ IPS LCD Screen 120Hz Refresh Rate, 1000 Nits (peak) |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.72 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2408 pixels |
| Pixel Density | 393 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 86.26% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 14 |
| User Interface | OriginOS 4 |
| Processor | Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A78 & 4x1.8 GHz Cortex-A55), Qualcomm SM6450 Snapdragon 6 Gen 1 (4 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 710 [Similar] |
| RAM | 12 GB, 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 256 GB, 256 GB, 128 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Ext. Memory | microSDXC |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS (B1I+B1c) |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 256 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM UFS 2.2 |
| Expandable Storage | microSDXC |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | Unspecified |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery Charging 44W wired Reverse wired |
| Capacity | 6000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)