vivo iQOO Z6 Specs
Key Specifications
- 6.58 inches (1080 x 2408 pixels, 401 ppi) Display
- Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 660 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 660 Silver), Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm) Processor
- Android 12
- Internal storage 128 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 6 GB RAM or 128 GB, 4 GB RAM UFS 2.1
- Expandable storage with microSDXC (uses shared SIM slot)
- 50 MP primary camera with Dual-LED Flash
- 16 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, 5G, Dual SIM, GPS, Wi-Fi, FM Radio
- 5000 mAh Non-removable Li-Po Battery
Fast battery Charging 18W
General Info
| Phone | vivo iQOO Z6 |
| Manufacturer |
|
| Announced | March 2022 |
| Status | Coming Soon - March 2022 |
| Price | Rs. 15,499 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Dynamo Black, Chromatic Blue |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 164 x 75.8 x 8.3 mm (6.46 x 2.98 x 0.33 in) |
| Weight | 185 g (6.53 oz) |
| SIM Type | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 |
| 5G Network | SA/NSA |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (side-mounted) ) |
Display
| Type |
FHD+ IPS LCD Screen 120Hz Refresh Rate |
| Colors | 16M Colors |
| Size | 6.58 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2408 pixels |
| Pixel Density | 401 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 83.94% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 12 |
| User Interface | Funtouch 12 |
| Processor | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 660 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 660 Silver), Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 619 [Similar] |
| RAM | 4 GB, 6 GB, 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 128 GB, 128 GB, 128 GB |
| Storage Type | UFS 2.1 |
| Ext. Memory | microSDXC (uses shared SIM slot) |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 128 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 6 GB RAM or 128 GB, 4 GB RAM UFS 2.1 |
| Expandable Storage | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | FM radio |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery Charging 18W |
| Capacity | 5000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)