Vivo iQOO Neo 7 Specs
Key Specifications
- 6.78 inches (1080 x 2400 pixels, 388 ppi) Display
- Octa-core (1x3.1 GHz Cortex-A78 & 3x3.0 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55), MediaTek Dimensity 8200 (4 nm) Processor
- Android 13
- Internal storage 256 GB, 12 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM UFS 3.1
- 64 MP primary camera with LED Flash
- 16 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, 5G, Dual SIM, NFC, Wi-Fi
- 5000 mAh Non-removable Li-Po Battery
Fast battery Charging 120W wired, 1-50% in 10 min, 1-100% in 25 min (advertised)
Lowest Price in India
General Info
| Phone | Vivo iQOO Neo 7 |
| Manufacturer |
|
| Announced | 2023, February 16 |
| Status | Available. Released 2023, February 16 |
| Price | Rs. 29,999 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Blue, Gray, Gradient |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 164.8 x 76.9 x 8.6 mm (6.49 x 3.03 x 0.34 in) |
| Weight | 193 g (6.81 oz) |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA2000 1x |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 2100 - India |
| 4G Network | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41 - India |
| 5G Network | 1, 3, 5, 8, 28, 41, 77, 78 SA/NSA - India |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) |
Display
| Type |
FHD+ AMOLED Screen 120Hz Refresh Rate 500 nits (typ), 1000 nits (HBM), 1300 nits (peak) |
| Colors | 16M Colors |
| Size | 6.78 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Pixel Density | 388 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 87.65% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 13 |
| User Interface | Origin OS 3 |
| Processor | Octa-core (1x3.1 GHz Cortex-A78 & 3x3.0 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55), MediaTek Dimensity 8200 (4 nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G610 MC6 [Similar] |
| RAM | 12 GB, 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 256 GB, 128 GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Ext. Memory | No |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE-A, 5G |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 256 GB, 12 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM UFS 3.1 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✗ |
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery Charging 120W wired, 1-50% in 10 min, 1-100% in 25 min (advertised) |
| Capacity | 5000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)
Rs. 29,999