Samsung I929 Galaxy S II Duos Specs
Key Specifications
- 4.52 inches WVGA Display (480 x 800 pixels, 206 ppi)
- Dual-core 1.2 GHz, Qualcomm MSM8660 Snapdragon Processor
- Android OS, v2.3.5 (Gingerbread)
- Internal storage 16 GB, 1 GB RAM
- Expandable storage with microSD card up to 32GB
- 8 MP primary camera with LED flash
- 2 MP front facing camera
- GPS, Bluetooth, Wi-Fi, FM Radio
- 1800 mAh Standard battery, Li-Ion
General Info
Display
| Type | Super AMOLED Plus capacitive touchscreen |
| Colors | 16M colors |
| Size | 4.52 inches [Similar] |
| Resolution | WVGA, 480 x 800 pixels [Browse Similar] |
| Pixel Density | 206 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 65.28% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android OS, v2.3.5 (Gingerbread) |
| Processor | Dual-core 1.2 GHz, Qualcomm MSM8660 Snapdragon [Similar] |
| GPU | Adreno 220 [Similar] |
| RAM | 1 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 16 GB |
| Ext. Memory | microSD, up to 32GB |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Rev. A, up to 3.1 Mbps |
| Bluetooth | Yes, v3.0 with A2DP |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi hotspot |
| USB | Yes, v2.0 microUSB (MHL), USB On-the-go |
| GPS | Yes, with A-GPS support |
| Browser | HTML, Adobe Flash |
User Memory
| Internal | 16GB, 1 GB RAM |
| Expandable Storage | microSD, up to 32GB |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | Stereo FM radio with RDS |
| Games | Yes |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Standard battery, Li-Ion |
| Capacity | 1800 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)