Samsung I9001 Galaxy S Plus Specs
Key Specifications
- 4.0 inches WVGA Display (480 x 800 pixels, 233 ppi)
- 1.4 GHz Scorpion, Qualcomm MSM8255T Snapdragon S2 Processor
- Android OS, v2.3 (Gingerbread)
- Internal storage 8/16 GB, 512 MB RAM
- Expandable storage with microSD card up to 32 GB (dedicated slot)
- 5 MP primary camera
- VGA front facing camera
- 3G, GPS, Wi-Fi, FM Radio
- 1650 mAh Removable Li-Ion Battery
General Info
| Phone | Samsung I9001 Galaxy S Plus |
| Manufacturer |
|
| Announced | April 2011 |
| Status | Discontinued |
| Price | Rs. 22,185 ($326.25) [Similarly Priced] |
| Colors | Black, White |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 122.4 x 64.2 x 9.9 mm (4.82 x 2.53 x 0.39 in) |
| Weight | 119 g (4.2 oz) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 900 / 1900 / 2100 |
| SAR US |
0.44 W/kg (head) 0.94 W/kg (body) |
| Messaging |
Display
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen |
| Colors | 16M colors |
| Size | 4.0 inches [Similar] |
| Resolution | WVGA, 480 x 800 pixels [Browse Similar] |
| Pixel Density | 233 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 58.07% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android OS, v2.3 (Gingerbread) |
| Processor | 1.4 GHz Scorpion, Qualcomm MSM8255T Snapdragon S2 [Similar] |
| GPU | Adreno 205 [Similar] |
| RAM | 512 MB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 8/16 GB |
| Ext. Memory | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
Camera
Connectivity
| GPRS | Class 12 |
| EDGE | Class 12 |
| 3G | HSPA 14.4/5.76 Mbps |
| Bluetooth | v3.0, A2DP, aptX |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| USB | microUSB v2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Browser | HTML, Adobe Flash |
User Memory
| Internal | 8/16 GB, 512 MB RAM |
| Expandable Storage | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Removable Li-Ion Battery |
| Capacity | 1650 mAh |
| Stand by |
Up to 480 hours (2G) Up to 430 hours (3G) |
| Talk Time |
Up to 17 hours 20 mins (2G) Up to 7 hours 50 mins (3G) |
.jpg)