Samsung Galaxy Y S5360 Specs
Key Specifications
- 3.0 inches (240 x 320 pixels, 133 ppi) Display
- 830 MHz ARMv6 processor, Exynos chipset Processor
- Android OS, v2.3.5 (Gingerbread)
- Internal storage 180 MB, 290 MB RAM
- Expandable storage with microSD card up to 32GB
- 2 MP primary camera with
- 3G, GPS, Bluetooth, Wi-Fi, FM Radio
- 1200 mAh Standard battery, Li-Ion
General Info
Display
| Type | TFT capacitive touchscreen |
| Colors | 256K colors |
| Size | 3.0 inches [Similar] |
| Resolution | 240 x 320 pixels |
| Pixel Density | 133 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 46.44% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android OS, v2.3.5 (Gingerbread) |
| Processor | 830 MHz ARMv6 processor, Exynos chipset [Similar] |
| GPU | Mali-400MP [Similar] |
| RAM | 290 MB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 180 MB |
| Ext. Memory | microSD, up to 32GB |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | HSDPA, 7.2 Mbps |
| Bluetooth | Yes, v3.0 with A2DP, HS |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Hotspot functionality |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS support |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML |
User Memory
| Call Records | Yes |
| Internal | 180 MB, 290 MB RAM |
| Expandable Storage | microSD, up to 32GB |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | Stereo FM radio with RDS |
| Games | Yes + downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Standard battery, Li-Ion |
| Capacity | 1200 mAh |
| Stand by |
Up to 850 hours (2G) Up to 540 hours (3G) |
| Talk Time |
Up to 17 hours (2G) Up to 6 hours 20 mins (3G) |
.jpg)