Samsung Galaxy Xcover FieldPro Specs
Key Specifications
- 5.1 inches WQHD Display (1440 x 2560 pixels, 576 ppi)
- Octa-core (4x2.7 GHz Mongoose M3 & 4x1.8 GHz Cortex-A55), Exynos 9810 (10 nm) Processor
- Android 9.0 (Pie)
- Internal storage 32 GB, 3 GB RAM
- Expandable storage with microSD card up to 1 TB (dedicated slot)
- 12 MP primary camera with Triple-LED Flash
- 8 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, 4G LTE, Dual SIM, NFC, GPS, Wi-Fi
- 4500 mAh Non-removable Li-Po Battery
General Info
Display
| Type | Capacitive Touchscreen |
| Colors | 16M colors |
| Size | 5.1 inches [Similar] |
| Resolution | WQHD, 1440 x 2560 pixels [Browse Similar] |
| Pixel Density | 576 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 56.04% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Processor | Octa-core (4x2.7 GHz Mongoose M3 & 4x1.8 GHz Cortex-A55), Exynos 9810 (10 nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G72 MP18 [Similar] |
| RAM | 3 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 32 GB |
| Ext. Memory | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat11 600/75 Mbps |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 32 GB, 3 GB RAM |
| Expandable Storage | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | - |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Capacity | 4500 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)