Samsung Galaxy Tab S6 Lite Specs
Key Specifications
- 10.4 inches (1200 x 2000 pixels, 224 ppi) Display
- Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A53), Exynos 9611 (10nm) Processor
- Android 10
- Internal storage 128 GB, 4 GB RAM or 64 GB, 4 GB RAM
- Expandable storage with microSDXC (dedicated slot)
- 8 MP primary camera
- 5 MP front facing camera
- 3G, GPS, Wi-Fi
- 7040 mAh Non-removable Li-Po Battery
Fast battery charging 15W
General Info
| Phone | Samsung Galaxy Tab S6 Lite |
| Manufacturer |
|
| Announced | April 2020 |
| Status | Available - May 2020 |
| Price | Rs. 27,999 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Chiffon Pink, Angora Blue, Oxford Gray |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 244.5 x 154.3 x 7 mm (9.63 x 6.07 x 0.28 in) |
| Weight | 467 g (16.47 oz) |
| SIM Type | Nano-SIM |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 2100 |
| 4G Network | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 38, 40, 66 |
| Build Features | Stylus support |
Display
| Type | TFT Capacitive Touchscreen |
| Colors | 16M colors |
| Size | 10.4 inches [Similar] |
| Resolution | 1200 x 2000 pixels |
| Pixel Density | 224 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 81.80% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 10 |
| User Interface | One UI 2.0 |
| Processor | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A53), Exynos 9611 (10nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G72 MP3 [Similar] |
| RAM | 4 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 128 GB, 64 GB |
| Ext. Memory | microSDXC (dedicated slot) |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 128 GB, 4 GB RAM or 64 GB, 4 GB RAM |
| Expandable Storage | microSDXC (dedicated slot) |
| USB OTG | Not Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery charging 15W |
| Capacity | 7040 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)