Samsung Galaxy M11 Specs
Key Specifications
- 6.4 inches (720 x 1560 pixels, 268 ppi) Display
- Octa-core 1.8 GHz Cortex-A53, Qualcomm SDM450 Snapdragon 450 (14 nm) Processor
- Android 10.0
- Internal storage 64 GB, 4 GB RAM or 32 GB, 3 GB RAM
- Expandable storage with microSDXC (dedicated slot)
- 13 MP primary camera with LED Flash
- 8 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, 4G LTE, Dual SIM, GPS, Wi-Fi, FM Radio
- 5000 mAh Non-removable Li-Ion battery
Fast battery charging 15W
General Info
Display
| Type | HD+ PLS TFT Capacitive Touchscreen |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.4 inches [Similar] |
| Resolution | 720 x 1560 pixels |
| Pixel Density | 268 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 81.93% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 10.0 |
| User Interface | One UI 2.0 |
| Processor | Octa-core 1.8 GHz Cortex-A53, Qualcomm SDM450 Snapdragon 450 (14 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 506 [Similar] |
| RAM | 3 GB, 4 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 64 GB, 32 GB |
| Ext. Memory | microSDXC (dedicated slot) |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 64 GB, 4 GB RAM or 32 GB, 3 GB RAM |
| Expandable Storage | microSDXC (dedicated slot) |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | FM radio |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Ion battery Fast battery charging 15W |
| Capacity | 5000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)