Samsung Galaxy J1 mini prime Specs
Key Specifications
- 4.0 inches WVGA Display (480 x 800 pixels, 233 ppi)
- Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7, Spreadtrum SC9830 Processor
- Android OS, v6.0 (Marshmallow)
- Internal storage 8 GB, 1 GB RAM
- Expandable storage with microSD card up to 256 GB (uses SIM 2 slot)
- 5 MP primary camera with LED Flash
- VGA front facing camera
- 3G, Dual SIM, GPS, Wi-Fi, FM Radio
- 1500 mAh Removable Li-Ion Battery
General Info
| Phone | Samsung Galaxy J1 mini prime |
| Manufacturer |
|
| Announced | Not announced yet |
| Status | Rumored |
| Price | Rs. 5,999 ($88.22) [Similarly Priced] |
| Colors | Gold, Black |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 126.6 x 63.1 x 10.8 mm (4.98 x 2.48 x 0.43 in) |
| Weight | 123 g (4.34 oz) |
| SIM Type | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 900 / 2100 |
| Messaging |
Display
| Type | TFT Capacitive Touchscreen |
| Colors | 256K colors |
| Size | 4.0 inches [Similar] |
| Resolution | WVGA, 480 x 800 pixels [Browse Similar] |
| Pixel Density | 233 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 57.12% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android OS, v6.0 (Marshmallow) |
| Processor | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7, Spreadtrum SC9830 [Similar] |
| GPU | Mali-400MP2 [Similar] |
| RAM | 1 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 8 GB |
| Ext. Memory | microSD, up to 256 GB (uses SIM 2 slot) |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Bluetooth | v4.0, A2DP |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | microUSB v2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Browser | HTML |
User Memory
| Internal | 8 GB, 1 GB RAM |
| Expandable Storage | microSD, up to 256 GB (uses SIM 2 slot) |
| USB OTG | Not Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | FM radio |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Removable Li-Ion Battery |
| Capacity | 1500 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)