Samsung Galaxy C9 Specs
Key Specifications
- 6.0 inches Full HD Display (1080 x 1920 pixels, 367 ppi)
- Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A72 & 4x1.4 GHz Cortex-A53), Qualcomm MSM8976 Snapdragon 652 Processor
- Android OS, v6.0.1 (Marshmallow)
- Internal storage 64 GB, 6 GB RAM
- Expandable storage with microSD card up to 256 GB
- 16 MP primary camera with Dual-LED (dual Tone)
- 16 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, 4G LTE, NFC, GPS, Wi-Fi, FM Radio
- 4000 mAh Non-removable battery
General Info
Display
| Type | Super AMOLED Capacitive Touchscreen |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.0 inches [Similar] |
| Resolution | Full HD, 1080 x 1920 pixels [Browse Similar] |
| Pixel Density | 367 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 75.56% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android OS, v6.0.1 (Marshmallow) |
| Processor | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A72 & 4x1.4 GHz Cortex-A53), Qualcomm MSM8976 Snapdragon 652 [Similar] |
| GPU | Adreno 510 [Similar] |
| RAM | 6 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 64 GB |
| Ext. Memory | microSD, up to 256 GB |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, VoLTE |
| Bluetooth | v4.2, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, hotspot |
| USB | microUSB v2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS/ BDS (region dependent) |
| Browser | HTML5 |
User Memory
| Internal | 64 GB, 6 GB RAM |
| Expandable Storage | microSD, up to 256 GB |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | Stereo FM radio with RDS; recording |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Non-removable battery |
| Capacity | 4000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)