Oppo Reno15 Pro Specs
Key Specifications
- 6.78 inches (1272 x 2772 pixels, 450 ppi) Display
- Octa-core 3.25 GHz, Mediatek Dimensity 8450 (4 nm) Processor
- Android 16
- Internal storage 1 TB, 16 GB RAM or 512 GB, 16 GB RAM or 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM UFS 3.1
- 200 MP primary camera with LED Flash
- 50 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, 5G, NFC, Wi-Fi
- 6500 mAh Non-removable Li-ion Battery
Fast Battery Charging 80W wired, 13.5W PD, 44W UFCS, 55W PPS
50W wireless
Reverse wired
Bypass charging
General Info
Display
| Type |
FHD+ LTPO AMOLED Screen, 120Hz 2160Hz PWM, HDR10+, 600 Nits (typ), 1800 Nits (HBM), 3600 Nits (peak) Reinforced Glass Protection |
| Colors | 1B colors |
| Size | 6.78 inches [Similar] |
| Resolution | 1272 x 2772 pixels |
| Pixel Density | 450 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 91.10% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 16 |
| User Interface | ColorOS 16 |
| Processor | Octa-core 3.25 GHz, Mediatek Dimensity 8450 (4 nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G720 MC7 [Similar] |
| RAM | 12 GB, 16 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 1 TB, 512 GB, 512 GB, 256 GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 200 MP + 50 MP + 50 MP [Similar] |
| Flash | LED Flash |
| Features |
200 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.56", 0.5µm, PDAF, OIS 50 MP, f/2.8, 85mm (telephoto), PDAF, OIS, 3.5x optical zoom 50 MP, f/2.0, 16mm, 116˚ (ultrawide), AF Color Spectrum Sensor, HDR, Panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, gyro-EIS, HDR |
| Front Camera |
50 MP, f/2.0, 18mm, 100˚ (ultrawide), AF Panorama, HDR 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS, HDR [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5 |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 1 TB, 16 GB RAM or 512 GB, 16 GB RAM or 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM UFS 3.1 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✗ |
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-ion Battery Fast Battery Charging 80W wired, 13.5W PD, 44W UFCS, 55W PPS 50W wireless Reverse wired Bypass charging |
| Capacity | 6500 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)