Oppo F5 Youth Specs
Key Specifications
- 6.0 inches (1080 x 2160 pixels, 402 ppi) Display
- Octa-core 2.5 GHz Cortex-A53, MediaTek Helio P23 Processor
- Android 7.0 (Nougat)
- Internal storage 32 GB, 3 GB RAM
- Expandable storage with microSD card up to 256 GB
- 13 MP primary camera with LED Flash
- 16 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, 4G LTE, Dual SIM, GPS, Wi-Fi
- 3200 mAh Non-removable Li-Ion Battery
General Info
| Phone | Oppo F5 Youth |
| Manufacturer |
|
| Announced | November 2017 |
| Status | Available - December 2017 |
| Price | Rs. 16,990 ($220.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Gold, Rose Gold, Black |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 156.5 x 76 x 7.5 mm (6.16 x 2.99 x 0.3 in) |
| Weight | 152 g (5.36 oz) |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor |
| Notification LED | Yes |
Display
| Type | IPS LCD Capacitive Touchscreen |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.0 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2160 pixels |
| Pixel Density | 402 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 78.30% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 7.0 (Nougat) |
| User Interface | ColorOS 3.0 |
| Processor | Octa-core 2.5 GHz Cortex-A53, MediaTek Helio P23 [Similar] |
| GPU | Mali-G71 MP2 [Similar] |
| RAM | 3 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 32 GB |
| Ext. Memory | microSD, up to 256 GB |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, VoLTE |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, WiFi Direct, hotspot |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Browser | HTML5 |
User Memory
| Internal | 32 GB, 3 GB RAM |
| Expandable Storage | microSD, up to 256 GB |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | Yes |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Light Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Non-removable Li-Ion Battery |
| Capacity | 3200 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)