OnePlus Ace 6 Ultra Specs
Key Specifications
- 6.78 inches (1272 x 2772 pixels, 450 ppi) Display
- Octa-core (1x4.21 GHz C1-Ultra & 3x3.5 GHz C1-Premium & 4x2.7 GHz C1-Pro), Mediatek Dimensity 9500 (3 nm) Processor
- Android 16
- Internal storage 1 TB, 16 GB RAM or 512 GB, 16 GB RAM or 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 16 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM UFS 4.1
- 50 MP primary camera with LED Flash
- 16 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, 4G LTE, 5G, NFC, Wi-Fi
- 8600 mAh Non-removable Si/C Li-Ion Battery
Fast Battery Charging 120W wired, PPS(55W), PD(13.5W)
General Info
Display
| Type |
FHD+ AMOLED Screen, 165Hz, PWM Dolby Vision, HDR10+, 800 Nits (typ), 1800 Nits (HBM) Crystal Shield Glass |
| Colors | 1B colors |
| Size | 6.78 inches [Similar] |
| Resolution | 1272 x 2772 pixels |
| Pixel Density | 450 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 89.20% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 16 |
| User Interface | ColorOS 16 |
| Processor | Octa-core (1x4.21 GHz C1-Ultra & 3x3.5 GHz C1-Premium & 4x2.7 GHz C1-Pro), Mediatek Dimensity 9500 (3 nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G1 Ultra MC12 [Similar] |
| RAM | 12 GB, 16 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 1 TB, 512 GB, 512 GB, 256 GB, 256 GB |
| Storage Type | UFS 4.1 |
| Ext. Memory | No |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE |
| WI-FI | 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 1 TB, 16 GB RAM or 512 GB, 16 GB RAM or 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 16 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM UFS 4.1 |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✗ |
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Si/C Li-Ion Battery Fast Battery Charging 120W wired, PPS(55W), PD(13.5W) |
| Capacity | 8600 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)