OnePlus 6T McLaren Limited Edition Specs
Key Specifications
- 6.41 inches (1080 x 2340 pixels, 402 ppi) Display
- Octa-core (4x2.8 GHz Kryo 385 Gold & 4x1.7 GHz Kryo 385 Silver), Qualcomm SDM845 Snapdragon 845 (10 nm) Processor
- Android 9.0 (Pie)
- Internal storage 256 GB, 10 GB RAM
- Dual 16 MP primary camera with Dual-LED Flash
- 16 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, 4G LTE, Dual SIM, NFC, GPS, Wi-Fi
- 3700 mAh Non-removable Li-Po Battery
Warp charging 30W
Lowest Price in India
General Info
| Phone | OnePlus 6T McLaren Limited Edition |
| Manufacturer |
|
| Announced | 2018, December |
| Status | Available. Released 2018, December |
| Price | Rs. 50,999 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Mirror Black (glass back), Midnight Black (metal back) |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 157.5 x 74.8 x 8.2 mm (6.2 x 2.94 x 0.32 in) |
| Weight | 185 g (6.53 oz) |
| SIM Type | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (In-display) |
Display
| Type | AMOLED Capacitive Touchscreen, Corning Gorilla Glass 6 |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.41 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels |
| Pixel Density | 402 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 85.64% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| User Interface | Oxygen 9.0.11 |
| Processor | Octa-core (4x2.8 GHz Kryo 385 Gold & 4x1.7 GHz Kryo 385 Silver), Qualcomm SDM845 Snapdragon 845 (10 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 630 [Similar] |
| RAM | 10 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 256 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (5CA) Cat18 1200/200 Mbps |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, EDR |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, hotspot |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Browser | Chrome |
User Memory
| Internal | 256 GB, 10 GB RAM |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✗ |
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Light Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| Infrared Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Warp charging 30W |
| Capacity | 3700 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)
Rs. 50,999