Nokia 3.1 Specs
Key Specifications
- 5.2 inches (720 x 1440 pixels, 310 ppi) Display
- Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53), Mediatek MT6750 (28 nm) Processor
- Android 8.0 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie)
- Internal storage 32 GB, 3 RAM or 16 GB, 2 GB RAM
- Expandable storage with microSD card up to 256 GB (dedicated slot)
- 13 MP primary camera with LED Flash
- 8 MP front facing camera
- 3G, 4G LTE, Dual SIM, GPS, Wi-Fi, FM Radio
- 2990 mAh Non-removable Li-Ion Battery
General Info
| Phone | Nokia 3.1 |
| Manufacturer |
|
| Announced | May 2018 |
| Status | Available - May 2018 |
| Price | Rs. 8,999 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Blue/Copper, Black/Chrome, White/Iron |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 146.3 x 68.7 x 8.7 mm (5.76 x 2.7 x 0.34 in) |
| Weight | 138.3 g (4.87.0.11 oz) |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 GSM 900 / 1800 - India |
| 3G Network |
HSDPA 850 / 900 / 2100 - APAC, EMEA, India HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - LATAM, NAM |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300) - APAC, EMEA |
| SAR EU |
0.64 W/kg (head) 1.79 W/kg (body) |
| Notification LED | Yes |
Display
| Type | IPS LCD Capacitive Touchscreen, Corning Gorilla Glass (unspecified Version) |
| Colors | 16M colors |
| Size | 5.2 inches [Similar] |
| Resolution | 720 x 1440 pixels |
| Pixel Density | 310 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 69.25% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 8.0 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie) |
| User Interface | Android One |
| Processor | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53), Mediatek MT6750 (28 nm) [Similar] |
| GPU | Mali-T860MP2 [Similar] |
| RAM | 2 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 32 GB, 16 GB |
| Ext. Memory | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, WiFi Direct, hotspot |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 32 GB, 3 RAM or 16 GB, 2 GB RAM |
| Expandable Storage | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | FM radio |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Non-removable Li-Ion Battery |
| Capacity | 2990 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | Up to 18 hours (3G) |
.jpg)
Rs. 7,110
Rs. 7,710