Motorola DROID X Specs
Key Specifications
- 4.3 inches FWVGA Display (480 x 854 pixels, 228 ppi)
- 1 GHz Cortex-A8, TI OMAP3630 - 1000 Processor
- Android OS, v2.1 (Eclair), upgradable to v2.3
- Internal storage 6.5 GB storage, 512 MB RAM
- Expandable storage with microSD card up to 32GB card 16 GB included
- 8 MP primary camera with dual-LED flash
- GPS, Bluetooth, Wi-Fi, FM Radio
- 1540 mAh Standard battery, Li-Po
General Info
Display
| Type | TFT capacitive touchscreen |
| Colors | 16M colors |
| Size | 4.3 inches [Similar] |
| Resolution | FWVGA, 480 x 854 pixels [Browse Similar] |
| Pixel Density | 228 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 60.92% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android OS, v2.1 (Eclair), upgradable to v2.3 |
| Processor | 1 GHz Cortex-A8, TI OMAP3630 - 1000 [Similar] |
| GPU | PowerVR SGX530 [Similar] |
| RAM | 512 MB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 6.5 GB |
| Ext. Memory | microSD, up to 32GB, 16 GB included |
Camera
Connectivity
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| 3G | Rev. A, up to 3.1 Mbps |
| Bluetooth | Yes, v2.1 with A2DP |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, Wi-Fi hotspot (Android 2.2) |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS support |
| Browser | HTML, Adobe Flash |
User Memory
| Internal | 6.5 GB storage, 512 MB RAM |
| Expandable Storage | microSD, up to 32GB, 16 GB included |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | Stereo FM radio with RDS |
| Games | Yes |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Standard battery, Li-Po |
| Capacity | 1540 mAh |
| Stand by | Up to 220 hours |
| Talk Time | Up to 8 hours |
.jpg)