LG Q8 Specs
Key Specifications
- 5.2 inches WQHD Display (1440 x 2560 pixels, 565 ppi)
- Quad-core (2x2.15 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo), Qualcomm MSM8996 Snapdragon 820 Processor
- Android 7.0 (Nougat)
- Internal storage 32 GB, 4 GB RAM
- Expandable storage with microSD card up to 256 GB
- Dual 13 MP primary camera with Dual-LED Flash
- 5 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, 4G LTE, NFC, GPS, Wi-Fi, FM Radio
- 3000 mAh Non-removable Li-Ion Battery
General Info
| Phone | LG Q8 |
| Manufacturer |
|
| Announced | July 2017 |
| Status | Available - August 2017 |
| Price | Rs. 34,900 ($545.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Titan |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 149 x 71.9 x 8 mm (5.87 x 2.83 x 0.31 in) |
| Weight | 146 g (5.15 oz) |
| SIM Type | Nano-SIM |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor - IP67 certified - dust and water resistant - Water resistant up to 1 meter and 30 minutes |
| Notification LED | Yes |
Display
| Type | IPS LCD Capacitive Touchscreen, Corning Gorilla Glass 4 |
| Colors | 16M colors |
| Size | 5.2 inches [Similar] |
| Resolution | WQHD, 1440 x 2560 pixels [Browse Similar] |
| Pixel Density | 565 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 69.54% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 7.0 (Nougat) |
| Processor | Quad-core (2x2.15 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo), Qualcomm MSM8996 Snapdragon 820 [Similar] |
| GPU | Adreno 530 [Similar] |
| RAM | 4 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 32 GB |
| Ext. Memory | microSD, up to 256 GB |
Camera
| Rear Camera | Dual 13 MP [Similar] |
| Flash | Dual-LED Flash |
| Features | Laser Autofocus, OIS, 1/2.6" Sensor Size @ 28mm, 1/4" Sensor Size @ 10mm, Geo-tagging, Touch Focus, Face/smile Detection, Panorama, HDR |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps, 720p@120fps, 24-bit/48kHz stereo sound rec. |
| Front Camera | 5 MP, f/1.9, 1/5" sensor size, 1.12 µm pixel size, 1080p [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Browser | HTML5 |
User Memory
| Internal | 32 GB, 4 GB RAM |
| Expandable Storage | microSD, up to 256 GB |
| USB OTG | Not Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | FM radio, RDS |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Light Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Non-removable Li-Ion Battery |
| Capacity | 3000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)