Lenovo Vibe X3 Specs
Key Specifications
- 5.5 inches Full HD Display (1080 x 1920 pixels, 401 ppi)
- Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 & Dual-core 1.8 GHz Cortex-A57, Qualcomm MSM8992 Snapdragon 808 Processor
- Android OS, v5.1 (Lollipop)
- Internal storage 32/64 GB, 3 GB RAM
- Expandable storage with microSD card up to 128 GB (uses SIM 2 slot)
- 21 MP primary camera with Dual-tone Flash
- 8 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, 4G LTE, Dual SIM, NFC, GPS, Wi-Fi, FM Radio
- 3500 mAh Non-removable Li-Po Battery
General Info
| Phone | Lenovo Vibe X3 |
| Manufacturer |
|
| Announced | November 2015 |
| Status | Available - December 2015 |
| Price | Rs. 19,999 ($294.10) [Similarly Priced] |
| Colors | White, Black |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 154 x 76.5 x 9.3 mm (6.06 x 3.01 x 0.37 in) |
| Weight | 175 g (6.17 oz) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Messaging |
Display
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen |
| Colors | 16M colors |
| Size | 5.5 inches [Similar] |
| Resolution | Full HD, 1080 x 1920 pixels [Browse Similar] |
| Pixel Density | 401 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 70.62% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android OS, v5.1 (Lollipop) |
| Processor | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 & Dual-core 1.8 GHz Cortex-A57, Qualcomm MSM8992 Snapdragon 808 [Similar] |
| GPU | Adreno 418 [Similar] |
| RAM | 3 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 32/64 GB |
| Ext. Memory | microSD, up to 128 GB (uses SIM 2 slot) |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat6 300/50 Mbps |
| Bluetooth | v4.1, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | microUSB v2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Browser | HTML5 |
User Memory
| Internal | 32/64 GB, 3 GB RAM |
| Expandable Storage | microSD, up to 128 GB (uses SIM 2 slot) |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | FM radio |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Capacity | 3500 mAh |
| Stand by | Up to 618 hours (3G) |
| Talk Time | Up to 31 hours (3G) |
.jpg)