Infinix Note 40 5G Specs
Key Specifications
- 6.78 inches (1080 x 2436 pixels, 393 ppi) Display
- Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55), Mediatek Dimensity 7020 (6 nm) Processor
- Android 14
- Internal storage 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 8 GB RAM UFS 2.2
- Expandable storage with microSDXC (dedicated slot)
- 108 MP primary camera with Quad-LED Flash
- 32 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, 5G, Dual SIM, Bluetooth, Wi-Fi, FM Radio
- 5000 mAh Non-removable Li-Po Battery
Fast Battery Charging 33W wired, 50% in 31 min
15W wireless MagCharge
Reverse wired
Reverse wireless
Lowest Price in India
General Info
| Phone | Infinix Note 40 5G |
| Manufacturer |
|
| Announced | May 2024 |
| Status | Available - May 2024 |
| Price | Rs. 19,999 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Obsidian Black, Titan Gold, Racing Edition |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 165.5 x 75.9 x 7.9 mm (6.52 x 2.99 x 0.31 in) |
| Weight | 185 g (6.53 oz) |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 38, 40, 41, 42, 66 |
| 5G Network | 1, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) IP53, dust and splash resistant |
Display
| Type |
FHD+ AMOLED Screen 120Hz Refresh Rate, 1300 Nits (peak) |
| Colors | 1B colors |
| Size | 6.78 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2436 pixels |
| Pixel Density | 393 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 87.49% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 14 |
| User Interface | XOS 14 |
| Processor | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55), Mediatek Dimensity 7020 (6 nm) [Similar] |
| GPU | IMG BXM-8-256 [Similar] |
| RAM | 12 GB, 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 512 GB, 256 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Ext. Memory | microSDXC (dedicated slot) |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | Yes |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 8 GB RAM UFS 2.2 |
| Expandable Storage | microSDXC (dedicated slot) |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✗ |
| Radio | FM radio |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast Battery Charging 33W wired, 50% in 31 min 15W wireless MagCharge Reverse wired Reverse wireless |
| Capacity | 5000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)
Rs. 19,999