Infinix Note 12 Specs
Key Specifications
- 6.7 inches (1080 x 2400 pixels, 393 ppi) Display
- Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55), MediaTek Helio G88 (12nm) Processor
- Android 11
- Internal storage 128 GB, 6 GB RAM or 128 GB, 4 GB RAM or 64 GB, 4 GB RAM
- Expandable storage with microSDXC (dedicated slot)
- 50 MP primary camera with Quad-LED Flash
- 16 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, Dual SIM, GPS, Bluetooth, Wi-Fi, FM Radio
- 5000 mAh Non-removable Li-Po Battery
Fast battery Charging 33W
General Info
Display
| Type |
FHD+ AMOLED Screen 1000 nits (peak) |
| Colors | 16M Colors |
| Size | 6.7 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Pixel Density | 393 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 85.87% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 11 |
| User Interface | XOS 10.6 |
| Processor | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55), MediaTek Helio G88 (12nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G52 MC2 [Similar] |
| RAM | 4 GB, 6 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 128 GB, 128 GB, 64 GB |
| Ext. Memory | microSDXC (dedicated slot) |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| Bluetooth | Yes |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 128 GB, 6 GB RAM or 128 GB, 4 GB RAM or 64 GB, 4 GB RAM |
| Expandable Storage | microSDXC (dedicated slot) |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | FM radio |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery Charging 33W |
| Capacity | 5000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)