Huawei Y7 Prime (2019) Specs
Key Specifications
- 6.26 inches (720 x 1520 pixels, 269 ppi) Display
- Octa-core 1.8 GHz Cortex-A53, Qualcomm SDM450 Snapdragon 450 (14 nm) Processor
- Android 8.1 (Oreo)
- Internal storage 32 GB, 3 GB RAM
- Expandable storage with microSD card up to 512 GB (uses SIM 2 slot)
- 13 MP primary camera with LED Flash
- 16 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, 4G LTE, Dual SIM, GPS, Wi-Fi, FM Radio
- 4000 mAh Non-removable Li-Ion Battery
General Info
Display
| Type | IPS LCD Capacitive Touchscreen |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.26 inches [Similar] |
| Resolution | 720 x 1520 pixels |
| Pixel Density | 269 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 79.85% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 8.1 (Oreo) |
| User Interface | EMUI 8.2 |
| Processor | Octa-core 1.8 GHz Cortex-A53, Qualcomm SDM450 Snapdragon 450 (14 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 506 [Similar] |
| RAM | 3 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 32 GB |
| Ext. Memory | microSD, up to 512 GB (uses SIM 2 slot) |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 32 GB, 3 GB RAM |
| Expandable Storage | microSD, up to 512 GB (uses SIM 2 slot) |
| USB OTG | Not Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | FM radio |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Non-removable Li-Ion Battery |
| Capacity | 4000 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)