Huawei Pura 80 Ultra Specs
Key Specifications
- 6.8 inches (1276 x 2848 pixels, 459 ppi) Display
- Octa-core (1x2.5 GHz Taishan Big & 3x2.15 GHz Taishan Mid & 4x1.6GHz Cortex-A510), Kirin 9020 (7 nm) Processor
- EMUI 14.2 (International), HarmonyOS 5.1 (China)
- Internal storage 1 TB, 16 GB RAM or 512 GB, 16 GB RAM
- 50 MP primary camera with LED flash
- 13 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, 4G LTE, 5G, NFC, Wi-Fi
- 5700 mAh Non-removable Li-Po Battery
Fast Battery Charging 100W wired
80W wireless
18W reverse wired
20W Reverse wireless
General Info
Display
| Type |
FHD+ LTPO OLED Screen HDR, 120Hz, 1440Hz PWM, 3000 Nits (peak) Kunlun Glass 2 (Basalt-tempered) |
| Colors | 1B colors |
| Size | 6.8 inches [Similar] |
| Resolution | 1276 x 2848 pixels |
| Pixel Density | 459 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 89.71% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | EMUI 14.2 (International), HarmonyOS 5.1 (China) |
| Processor | Octa-core (1x2.5 GHz Taishan Big & 3x2.15 GHz Taishan Mid & 4x1.6GHz Cortex-A510), Kirin 9020 (7 nm) [Similar] |
| GPU | Maleoon 920 [Similar] |
| RAM | 16 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 1 TB, 512 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
| Rear Camera | 50 MP + 50 MP + 12.5 MP + 40 MP [Similar] |
| Flash | LED flash |
| Features |
50 MP, f/1.6-4.0, 23mm (wide), 1.0"-type, dual pixel PDAF, OIS 50 MP, f/2.4, 83mm (periscope telephoto), 1/1.28", PDAF, sensor-shift OIS, 3.7x optical zoom 12.5 MP, f/3.6, 212mm (periscope telephoto), PDAF, sensor-shift OIS, 9.4x optical zoom 40 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), AF * Both telephoto cameras utilize the same camera sensor w/o continuous optical zoom Laser AF, color spectrum sensor, panorama, HDR |
| Video | 4K, 1080p, 1080p@960fps (interpolated), HDR Vivid, gyro-EIS, OIS |
| Front Camera |
13 MP, f/2.0, (ultrawide), AF HDR, panorama 4K, 1080p, 1080p@240fps, HDR Vivid, gyro-EIS [Similar] |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, L2HC |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C 3.1, OTG, DisplayPort 1.2 |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 1 TB, 16 GB RAM or 512 GB, 16 GB RAM |
| Expandable Storage | No |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✗ |
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| Barometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast Battery Charging 100W wired 80W wireless 18W reverse wired 20W Reverse wireless |
| Capacity | 5700 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)