Huawei nova 3 Specs
Key Specifications
- 6.3 inches (1080 x 2340 pixels, 409 ppi) Display
- Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A73 & 4x1.8 GHz Cortex-A53), Kirin 970 (10 nm) Processor
- Android 8.1 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie)
- Internal storage 128 GB, 4/6 GB RAM
- Expandable storage with microSD card up to 256 GB (uses SIM 2 slot)
- 16 MP primary camera with LED Flash
- 24 MP front facing camera
- Fingerprint Sensor
- 3G, 4G LTE, Dual SIM, NFC, GPS, Wi-Fi
- 3750 mAh Non-removable Li-Po Battery
Fast battery charging 18W
Lowest Price in India
General Info
| Phone | Huawei nova 3 |
| Manufacturer |
|
| Announced | 2018, July |
| Status | Available. Released 2018, August |
| Price | Rs. 29,999 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Iris Purple, Airy blue, Primrose Gold, Red, Black |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 157 x 73.7 x 7.3 mm (6.18 x 2.9 x 0.29 in) |
| Weight | 166 g (5.86 oz) |
| SIM Type | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM only) CDMA 800 & TD-SCDMA - PAR-TL20 |
| 3G Network |
HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - PAR-LX1M, PAR-LX1, PAR-TL20 HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - PAR-LX9 HSDPA 850 / 900 / 2100 - PAR-AL00 |
| 4G Network | LTE band |
| Messaging | |
| Build Features |
- Fingerprint Sensor |
| Notification LED | Yes |
Display
| Type | IPS LCD Capacitive Touchscreen |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.3 inches [Similar] |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels |
| Pixel Density | 409 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 84.24% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 8.1 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie) |
| User Interface | EMUI 9 |
| Processor | Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A73 & 4x1.8 GHz Cortex-A53), Kirin 970 (10 nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G72 MP12 [Similar] |
| RAM | 6 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 128 GB, 4/ |
| Ext. Memory | microSD, up to 256 GB (uses SIM 2 slot) |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA, LTE, VoLTE |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, EDR, aptX HD |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 b/g/n, WiFi Direct, hotspot |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 128 GB, 4/6 GB RAM |
| Expandable Storage | microSD, up to 256 GB (uses SIM 2 slot) |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Light Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type |
Non-removable Li-Po Battery Fast battery charging 18W |
| Capacity | 3750 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)
Rs. 29,999