Huawei Mate X Specs
Key Specifications
- 8.0 inches (2200 x 2480 pixels, 414 ppi) Display
- Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A76 & 2x1.92 GHz Cortex-A76 & 4x1.8 GHz Cortex-A55), HiSilicon Kirin 980 (7 nm) Processor
- Android 9.0 (Pie)
- Internal storage 512 GB, 8 GB RAM
- Expandable storage with NM (Nano Memory) card up to 256GB (uses SIM 2)
- 40 MP primary camera with Dual-LED Dual-Tone flash
- Fingerprint Sensor
- 3G, 4G LTE, Dual SIM, NFC, GPS, Wi-Fi
- 4500 mAh Non-removable Li-Po Battery
General Info
Display
| Type | AMOLED Capacitive Touchscreen |
| Colors | 16M colors |
| Size | 8.0 inches [Similar] |
| Resolution | 2200 x 2480 pixels |
| Pixel Density | 414 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 87.09% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| User Interface | EMUI 9.1 |
| Processor | Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A76 & 2x1.92 GHz Cortex-A76 & 4x1.8 GHz Cortex-A55), HiSilicon Kirin 980 (7 nm) [Similar] |
| GPU | Mali-G76 MP10 [Similar] |
| RAM | 8 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 512 GB |
| Ext. Memory | NM (Nano Memory), up to 256GB (uses SIM 2) |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G & 4G | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat21 1400/200 Mbps, 5G |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Browser | Yes |
User Memory
| Internal | 512 GB, 8 GB RAM |
| Expandable Storage | NM (Nano Memory), up to 256GB (uses SIM 2) |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✗ |
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| Light Sensor |
|
| Magnetic-Field Sensor (Compass) |
|
| Gyroscope Sensor |
|
| Barometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Capacity | 4500 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | - |
.jpg)