Huawei Ascend Mate Specs
Key Specifications
- 6.1 inches HD Display (720 x 1280 pixels, 241 ppi)
- Quad-core 1.5 GHz, Huawei K3V2 Processor
- Android OS, v4.1 (Jelly Bean)
- Internal storage 2 GB RAM
- Expandable storage with Yes card up to 32GB
- 8 MP primary camera with LED flash
- 1.3 MP front facing camera
- 3G, GPS, Bluetooth, Wi-Fi
- 4050 mAh Li-Ion
General Info
Display
| Type | TFT capacitive touchscreen |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.1 inches [Similar] |
| Resolution | HD, 720 x 1280 pixels [Browse Similar] |
| Pixel Density | 241 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 73.06% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android OS, v4.1 (Jelly Bean) |
| Processor | Quad-core 1.5 GHz, Huawei K3V2 [Similar] |
| GPU | - |
| RAM | 2 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | N/A |
| Ext. Memory | Yes, up to 32GB |
Camera
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | HSDPA, 42 Mbps; HSUPA, 5.7 Mbps |
| Bluetooth | Yes, v4.0 with A2DP |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, Wi-Fi hotspot |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS support |
| Browser | HTML5 |
User Memory
| Internal | 2 GB RAM |
| Expandable Storage | Yes, up to 32GB |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | - |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Li-Ion |
| Capacity | 4050 mAh |
| Stand by | Up to 216 hours |
| Talk Time | - |
.jpg)