HTC Google Nexus One Specs
Key Specifications
- 3.7 inches WVGA Display (480 x 800 pixels, 252 ppi)
- 1 GHz Scorpion, Qualcomm QSD8250 Snapdragon Processor
- Android OS, v2.1 (Eclair)
- Internal storage 512 MB RAM, 512 MB ROM
- Expandable storage with microSD card up to 32GB card 4GB included
- 5 MP primary camera with LED flash
- 3G, GPS, Bluetooth, Wi-Fi
- 1400 mAh Standard battery, Li-Ion
General Info
Display
| Type | AMOLED capacitive touchscreen |
| Colors | 16M colors |
| Size | 3.7 inches [Similar] |
| Resolution | WVGA, 480 x 800 pixels [Browse Similar] |
| Pixel Density | 252 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 54.82% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android OS, v2.1 (Eclair) |
| Processor | 1 GHz Scorpion, Qualcomm QSD8250 Snapdragon [Similar] |
| GPU | Adreno 200 [Similar] |
| RAM | 512 MB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 512 MB |
| Ext. Memory | microSD, up to 32GB, 4GB included |
Camera
Connectivity
| GPRS | Class 10 (4+1/3+2 slots), 32 - 48 kbps |
| EDGE | Class 10, 236.8 kbps |
| 3G | HSDPA 7.2 Mbps; HSUPA, 2 Mbps |
| Bluetooth | Yes, v2.1 with A2DP |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/b/g |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS support |
| Browser | HTML |
User Memory
| Internal | 512MB RAM, 512MB ROM |
| Expandable Storage | microSD, up to 32GB, 4GB included |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | Factory locked by default, can |
| Games | Yes + downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Standard battery, Li-Ion |
| Capacity | 1400 mAh |
| Stand by |
Up to 290 hours (2G) Up to 250 hours (3G) |
| Talk Time |
Up to 10 hoursours (2G) Up to 7 hoursours (3G) |
.jpg)