Asus PadFone Infinity 2 Specs
Key Specifications
- 5.0 inches Full HD Display (1080 x 1920 pixels, 441 ppi)
- Quad-core 2.2 GHz Krait 400, Qualcomm Snapdragon 800 Processor
- Android OS, v4.2.2 (Jelly Bean)
- Internal storage 16/32 GB, 2 GB RAM
- Expandable storage with microSD card up to 64 GB
- 13 MP primary camera with LED flash
- 2 MP front facing camera
- 3G, 4G LTE, NFC, GPS, Bluetooth, Wi-Fi, FM Radio
- 2400 mAh Non-removable Li-Po Battery
General Info
Display
| Type | Super IPS+ LCD capacitive touchscreen |
| Colors | 16M colors |
| Size | 5.0 inches [Similar] |
| Resolution | Full HD, 1080 x 1920 pixels [Browse Similar] |
| Pixel Density | 441 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 65.85% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android OS, v4.2.2 (Jelly Bean) |
| Processor | Quad-core 2.2 GHz Krait 400, Qualcomm Snapdragon 800 [Similar] |
| GPU | Adreno 330 [Similar] |
| RAM | 2 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 16/32 GB |
| Ext. Memory | microSD, up to 64 GB |
Camera
Connectivity
| GPRS | Class 10 (4+1/3+2 slots), 32 - 48 kbps |
| EDGE | Class 10, 236.8 kbps |
| 3G & 4G | DC-HSPA+, 42 Mbps; HSDPA, 21 Mbps; HSUPA, 5.76 Mbps; LTE, Cat4, 50 Mbps UL, 150 Mbps DL |
| Bluetooth | Yes, v4.0 with A2DP |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 a/ac/b/g/n, Wi-Fi Direct, dual-band, Wi-Fi hotspot |
| USB | Yes, microUSB v2.0 (MHL), USB Host |
| GPS | Yes, with A-GPS support and GLONASS |
| Browser | HTML5 |
User Memory
| Internal | 16/32 GB, 2 GB RAM |
| Expandable Storage | microSD, up to 64 GB |
| USB OTG | Supported |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | FM radio |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Capacity | 2400 mAh |
| Stand by | Up to 410 hours (3G) |
| Talk Time | Up to 19 hours (3G) |
.jpg)