Amazon Fire HD 6 Specs
Key Specifications
- 6.0 inches WXGA Display (800 x 1280 pixels, 252 ppi)
- Dual-core 1.5 GHz & dual-core 1.2 GHz Processor
- Android OS, v4.4 (KitKat - customized)
- Internal storage 8/16 GB, 1 GB RAM
- 2 MP primary camera
- VGA front facing camera
- Bluetooth, Wi-Fi
- 3400 mAh Non-removable Li-Ion battery
General Info
| Phone | Amazon Fire HD 6 |
| Manufacturer |
|
| Announced | September 2014 |
| Status | Available - October 2014 |
| Price | Rs. 6,750 ($99.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Black, White, Cobalt, Magenta, Citron |
| Form Factor | Candybar |
| Dimension | 169 x 103 x 10.7 mm (6.65 x 4.06 x 0.42 in) |
| Weight | 290 g (10.23 oz) |
| 2G Network | N/A |
| 3G Network | N/A |
| Messaging |
Display
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen |
| Colors | 16M colors |
| Size | 6.0 inches [Similar] |
| Resolution | WXGA, 800 x 1280 pixels [Browse Similar] |
| Pixel Density | 252 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 59.76% |
| Multi-Touch | Yes |
Hardware and OS
| OS | Android OS, v4.4 (KitKat - customized) |
| Processor | Dual-core 1.5 GHz & dual-core 1.2 GHz [Similar] |
| GPU | - |
| RAM | 1 GB [Browse Similar] |
| Int. Memory | 8/16 GB |
| Ext. Memory | No |
Camera
Connectivity
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| 3G | No |
| Bluetooth | Yes |
| WI-FI | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| USB | microUSB v2.0 (SlimPort) |
| GPS | No |
| Browser | HTML5 |
User Memory
| Internal | 8/16 GB, 1 GB RAM |
| Expandable Storage | No |
Multimedia
| 3.5 mm Jack | ✓ |
| Radio | No |
| Games | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ✓ |
Sensors
| Fingerprint |
|
| Proximity Sensor |
|
| Accelerometer Sensor |
|
| NFC |
|
Battery
| Type | Non-removable Li-Ion battery |
| Capacity | 3400 mAh |
| Stand by | - |
| Talk Time | Up to 8 hours |
.jpg)